Oryginalne rozwiązania


Cylindryczne łożyska poprzeczne z tamami hydrodynamicznymiZastosowanie:   Łożyska antywibracyjne (przekładnie, sprężarki, turbiny)
Wdrożenia:ABB Marine, Zachem Bydgoszcz, PKN Orlen

Opis:
Hydrodynamiczne łożyska ślizgowe takich maszyn jak turbiny parowe i gazowe, sprężarki, szybkoobrotowe przekładnie muszą wyróżniać się co najmniej stateczną pracą czopa w panwi, a więc zapewniać warunki uniemożliwiające powstanie niestabilności hydrodynamicznej (wiru olejowego). Jednym z typów łożysk o nieruchomych powierzchniach ślizgowych są łożyska poprzeczne z tamą hydrodynamiczną. W porównaniu do innych łożysk antywibracyjnych charakteryzują się one prostą konstrukcją, niska ceną wykonania oraz wymagają bardzo mało miejsca w korpusie maszyny. Ponadto można je wykonywać nawet dla bardzo małych średnic czopów. Tama hydrodynamiczna o odpowiednio dobranych cechach geometrycznych zapewnia dociążenie czopa i jego stabilną pracę w panwi eliminując zjawisko "wiru olejowego", przy czym nie dociąża dodatkowo czopa w warunkach rozruchu przy małej prędkości.

Konstrukcja zmodernizowanych łożysk.
W naszych konstrukcjach łożyska poprzecznych z tamą hydrodynamiczną stosujemy łożyska o specjalnej geometrii. Geometria ta jest indywidualnie dopasowywana do warunków pracy w łożyska w konkretnej maszynie. Do projektowania tego typu łożysk opracowaliśmy własne unikatowe oprogramowanie pozwalające w stosunkowo szybki sposób zoptymalizować geometrię panewki w celu spełnienia określonych założonych kryteriów. Symulacja komputerowa pozwala sprawdzić działanie projektowanych łożysk w szerokim zakresie zmiany prędkości i obciążenia. Zasadę działania tamy hydrodynamicznej przedstawiono na rysunku.W niektórych przypadkach stosujemy w łożyskach z tamą hydrodynamiczną taśmy bimetalowe (a nie klasyczne łożyska wylewane) pozwalające na znaczne obniżenie kosztów produkcji.